ITT Cannon, LLC MS3111J22-32S
MS3111J22-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3111J22-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3111J22-32S.pdf
Availability of MS3111J22-32S
QUANTITY
MS3111J22-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111J22-32S
Internal Part NumberEIS-MS3111J22-32S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111J22-32S
Related LinksMS3111, MS3111J22-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3111J22-32S Details Description
Related parts for MS3111J22-32S
CABLE IEEE1394 6POS-6POS 1.8M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 20A 2.5VOUT 100W datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 230MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf