Vishay/Dale RNC50J4531FSBSL
RNC50J4531FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4531FSBSL
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4531FSBSL.pdf
Availability of RNC50J4531FSBSL
QUANTITY
RNC50J4531FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4531FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4531FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4531FSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4531FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4531FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4531FSBSL
IC COMP DUAL OFFSET LV 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HP2008-02SM, 2 N/C, M16, ADAPTER datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf