Amphenol Industrial MS3111P22-55P
MS3111P22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3111P22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3111P22-55P.pdf
Availability of MS3111P22-55P
QUANTITY
MS3111P22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3111P22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3111P22-55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3111P22-55P
Related LinksMS3111, MS3111P22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3111P22-55P Details Description
Related parts for MS3111P22-55P
FIXED IND 22UH 1.34A 147.8 MOHM datasheet.pdf
IC DUAL HS DIFF LINE DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
SPARE TOOLING KIT HDM APPL datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO SC70-8 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 668MA 450 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP CLINCHER SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf