ITT Cannon, LLC MS3112E12-10PF16
MS3112E12-10PF16 picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E12-10PF16
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3112E12-10PF16.pdf
Availability of MS3112E12-10PF16
QUANTITY
MS3112E12-10PF16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E12-10PF16
Internal Part NumberEIS-MS3112E12-10PF16
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesDust Cap
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E12-10PF16
Related LinksMS3112E1, MS3112E12-10PF16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3112E12-10PF16 Details Description
Related parts for MS3112E12-10PF16
CONN RCPT 10POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 890MA 318 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 15V 4DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
OSTRHOLRNG ECE081 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
1000UF 40V 19.05X28.58 85C AXI datasheet.pdf
CAP 82 UF 20% 63 V datasheet.pdf