Amphenol Industrial MS3112E18-32SX
MS3112E18-32SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E18-32SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3112E18-32SX.pdf
Availability of MS3112E18-32SX
QUANTITY
MS3112E18-32SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E18-32SX
Internal Part NumberEIS-MS3112E18-32SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E18-32SX
Related LinksMS3112E, MS3112E18-32SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E18-32SX Details Description
Related parts for MS3112E18-32SX
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf