TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F23-53AA
DTS20F23-53AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F23-53AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
DTS20F23-53AA.pdf
Availability of DTS20F23-53AA
QUANTITY
DTS20F23-53AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F23-53AA
Internal Part NumberEIS-DTS20F23-53AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F23-53AA
Related LinksDTS20F, DTS20F23-53AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F23-53AA Details Description
Related parts for DTS20F23-53AA
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RING UNINSULATED datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf