Amphenol Industrial MS3112E24-61P
MS3112E24-61P picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E24-61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3112E24-61P.pdf
Availability of MS3112E24-61P
QUANTITY
MS3112E24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E24-61P
Internal Part NumberEIS-MS3112E24-61P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E24-61P
Related LinksMS3112, MS3112E24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3112E24-61P Details Description
Related parts for MS3112E24-61P
IC REG BUCK ADJ 1A 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESS 16TSSOP datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 8 POS datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf