Amphenol Industrial MS3114E12-10SW
MS3114E12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3114E12-10SW
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114E12-10SW.pdf
Availability of MS3114E12-10SW
QUANTITY
MS3114E12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114E12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3114E12-10SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114E12-10SW
Related LinksMS3114E, MS3114E12-10SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3114E12-10SW Details Description
Related parts for MS3114E12-10SW
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf