ITT Cannon, LLC MS3114E16-23S
MS3114E16-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3114E16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114E16-23S.pdf
Availability of MS3114E16-23S
QUANTITY
MS3114E16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114E16-23S
Internal Part NumberEIS-MS3114E16-23S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114E16-23S
Related LinksMS3114, MS3114E16-23S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3114E16-23S Details Description
Related parts for MS3114E16-23S
KIT HARDWARE ASSY BL PM LONG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IBUTTON SERIAL NUMBER F5 datasheet.pdf
IC TXRX 80-650/842-916MHZ 48LFCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf