ITT Cannon, LLC MS3114F10-6PW
MS3114F10-6PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3114F10-6PW
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3114F10-6PW.pdf
Availability of MS3114F10-6PW
QUANTITY
MS3114F10-6PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114F10-6PW
Internal Part NumberEIS-MS3114F10-6PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114F10-6PW
Related LinksMS3114, MS3114F10-6PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3114F10-6PW Details Description
Related parts for MS3114F10-6PW
IC AUDIO SWITCH 2-IN/1-OUT 8-DMP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 440MA 1.14 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 8OUT 15'CRD GR datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ VCSP50L1 datasheet.pdf
ANTENNA 821-896MHZ 3DB-MEG NMO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf