ITT Cannon, LLC MS3114F12-10SW
MS3114F12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3114F12-10SW
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114F12-10SW.pdf
Availability of MS3114F12-10SW
QUANTITY
MS3114F12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114F12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3114F12-10SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114F12-10SW
Related LinksMS3114F, MS3114F12-10SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3114F12-10SW Details Description
Related parts for MS3114F12-10SW
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 250VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 4, TU datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 160MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf