Amphenol Industrial MS3114F14-19S
MS3114F14-19S picture photo
Mfg. Part Number
MS3114F14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114F14-19S.pdf
Availability of MS3114F14-19S
QUANTITY
MS3114F14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114F14-19S
Internal Part NumberEIS-MS3114F14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114F14-19S
Related LinksMS3114, MS3114F14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3114F14-19S Details Description
Related parts for MS3114F14-19S
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2100 MAH datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048G/X 5" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 5A SMC datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SEMI-FLUSH 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 29.21MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf