Amphenol Industrial MS3114F22-55S
MS3114F22-55S picture photo
Mfg. Part Number
MS3114F22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3114F22-55S.pdf
Availability of MS3114F22-55S
QUANTITY
MS3114F22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114F22-55S
Internal Part NumberEIS-MS3114F22-55S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114F22-55S
Related LinksMS3114, MS3114F22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3114F22-55S Details Description
Related parts for MS3114F22-55S
JUMPER-H1507TR/A3049V/H1507TR 4" datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 5"L X 9.5"W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS RA GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 750W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW SHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf