AVX Corporation LD055C102JAB2A
LD055C102JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD055C102JAB2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
LD055C102JAB2A.pdf
Availability of LD055C102JAB2A
QUANTITY
LD055C102JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD055C102JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD055C102JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD055C102JAB2A
Related LinksLD055C1, LD055C102JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD055C102JAB2A Details Description
Related parts for LD055C102JAB2A
INDUCT ARRAY 2 COIL 22.93UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR .100 30AU datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR NONE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM/FA SAPR.130F.200F G CUT datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf