ITT Cannon, LLC MS3114P12-10SW
MS3114P12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3114P12-10SW
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114P12-10SW.pdf
Availability of MS3114P12-10SW
QUANTITY
MS3114P12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114P12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3114P12-10SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114P12-10SW
Related LinksMS3114P, MS3114P12-10SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3114P12-10SW Details Description
Related parts for MS3114P12-10SW
FILTER MEDIA 60MM WHITE datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT-223 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD datasheet.pdf
RES .24 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .1 OHM 3W 5% datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf