ITT Cannon, LLC MS3116E22-55SZ
MS3116E22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3116E22-55SZ
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116E22-55SZ.pdf
Availability of MS3116E22-55SZ
QUANTITY
MS3116E22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116E22-55SZ
Internal Part NumberEIS-MS3116E22-55SZ
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116E22-55SZ
Related LinksMS3116E, MS3116E22-55SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116E22-55SZ Details Description
Related parts for MS3116E22-55SZ
IC DECODER/DEMUX HS 4-16 24-DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 14PS FRONT MT AU datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN ADAPT W.FL PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
RES 909 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 3W 5MM NO PNP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf