Microchip Technology PIC18LF25K80-I/SP
PIC18LF25K80-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF25K80-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF25K80-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF25K80-I/SP
QUANTITY
PIC18LF25K80-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF25K80-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF25K80-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF25K80-I/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF25K80-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF25K80-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF25K80-I/SP
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 5V datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEX NUT PLASTIC PG9 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 580MA 680 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf