ITT Cannon, LLC MS3116F12-10SY
MS3116F12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F12-10SY
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F12-10SY.pdf
Availability of MS3116F12-10SY
QUANTITY
MS3116F12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F12-10SY
Internal Part NumberEIS-MS3116F12-10SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F12-10SY
Related LinksMS3116F, MS3116F12-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116F12-10SY Details Description
Related parts for MS3116F12-10SY
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM YELLOW 5.95"L X 3.74"W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 8POS datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA3070 23MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RAST 5, P-L HSG.-3 POS (03-K) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf