Amphenol Industrial MS3116F14-15S
MS3116F14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F14-15S
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F14-15S.pdf
Availability of MS3116F14-15S
QUANTITY
MS3116F14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3116F14-15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F14-15S
Related LinksMS3116, MS3116F14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116F14-15S Details Description
Related parts for MS3116F14-15S
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 1A 9V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
ADAPTER WALL FOLDING CLIP KR datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 887K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 200MW SOD323 datasheet.pdf