ITT Cannon, LLC MS3116F20-16SW
MS3116F20-16SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F20-16SW
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F20-16SW.pdf
Availability of MS3116F20-16SW
QUANTITY
MS3116F20-16SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F20-16SW
Internal Part NumberEIS-MS3116F20-16SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F20-16SW
Related LinksMS3116F, MS3116F20-16SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116F20-16SW Details Description
Related parts for MS3116F20-16SW
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC AXIAL datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
MOD LITE SGL LED ARRAY WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf