Amphenol Industrial MS3116F20-41SW
MS3116F20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F20-41SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F20-41SW.pdf
Availability of MS3116F20-41SW
QUANTITY
MS3116F20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F20-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3116F20-41SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F20-41SW
Related LinksMS3116F, MS3116F20-41SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116F20-41SW Details Description
Related parts for MS3116F20-41SW
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
IC 16BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56TSSOP datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ACCESSORIES FOR COMBICON PLUGS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER GLOBAL WR41 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf