ITT Cannon, LLC MS3116F22-21PY
MS3116F22-21PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F22-21PY
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3116F22-21PY.pdf
Availability of MS3116F22-21PY
QUANTITY
MS3116F22-21PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F22-21PY
Internal Part NumberEIS-MS3116F22-21PY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F22-21PY
Related LinksMS3116F, MS3116F22-21PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116F22-21PY Details Description
Related parts for MS3116F22-21PY
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MLF datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 760MA 408 MOHM datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 3POS 1M datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC705LP4E datasheet.pdf
SYRINGE MANUAL 30CC 10PC datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T7 datasheet.pdf