ITT Cannon, LLC MS3116J22-55SX
MS3116J22-55SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3116J22-55SX
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116J22-55SX.pdf
Availability of MS3116J22-55SX
QUANTITY
MS3116J22-55SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116J22-55SX
Internal Part NumberEIS-MS3116J22-55SX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116J22-55SX
Related LinksMS3116J, MS3116J22-55SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3116J22-55SX Details Description
Related parts for MS3116J22-55SX
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
BACKPLANE I/O EXPANSION 10 SLOT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWITCH/INDICATORS datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15A TO220AC datasheet.pdf