ITT Cannon, LLC MS3120E18-32PX
MS3120E18-32PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E18-32PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120E18-32PX.pdf
Availability of MS3120E18-32PX
QUANTITY
MS3120E18-32PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E18-32PX
Internal Part NumberEIS-MS3120E18-32PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E18-32PX
Related LinksMS3120E, MS3120E18-32PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E18-32PX Details Description
Related parts for MS3120E18-32PX
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24DIP datasheet.pdf
LIGHT ENG ARRAY 9X1W WHT 90MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SP3T US8 datasheet.pdf
PATCHCORD STK BANA PLUG RED 24" datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 7POS datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 45DEG 5MM datasheet.pdf