ITT Cannon, LLC MS3120E18-32SF0
MS3120E18-32SF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E18-32SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 32POS
Datasheet Download
MS3120E18-32SF0.pdf
Availability of MS3120E18-32SF0
QUANTITY
MS3120E18-32SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E18-32SF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E18-32SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E18-32SF0
Related LinksMS3120E, MS3120E18-32SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E18-32SF0 Details Description
Related parts for MS3120E18-32SF0
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 17VC SOD523 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 66-75MHZ TNX datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 14KHZ SC70-6 datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 20 POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 35 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf