Amphenol Industrial MS3120E20-39PX
MS3120E20-39PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E20-39PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120E20-39PX.pdf
Availability of MS3120E20-39PX
QUANTITY
MS3120E20-39PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E20-39PX
Internal Part NumberEIS-MS3120E20-39PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E20-39PX
Related LinksMS3120E, MS3120E20-39PX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120E20-39PX Details Description
Related parts for MS3120E20-39PX
OSC XO 18.432MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf