ITT Cannon, LLC MS3120E22-55SF0
MS3120E22-55SF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E22-55SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS
Datasheet Download
MS3120E22-55SF0.pdf
Availability of MS3120E22-55SF0
QUANTITY
MS3120E22-55SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E22-55SF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E22-55SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E22-55SF0
Related LinksMS3120E, MS3120E22-55SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E22-55SF0 Details Description
Related parts for MS3120E22-55SF0
JUMPER-H9991TR/1852GR/X 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOOL CONT RETENTION MATE-N-LOK datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT RED datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 360MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf