Amphenol Industrial MS3120E24-61S
MS3120E24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120E24-61S.pdf
Availability of MS3120E24-61S
QUANTITY
MS3120E24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3120E24-61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E24-61S
Related LinksMS3120, MS3120E24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120E24-61S Details Description
Related parts for MS3120E24-61S
RES SMD 110 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
HEADER SOLDERTAIL SIP 20POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.9A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V SOT25-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SHEARCUTTER GEN PURPOSE SAFETY datasheet.pdf
CAP FILM 0.002 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf
5600UF 50V 25.7X92.5 105C AXI datasheet.pdf