Amphenol Industrial MS3120F14-19SW
MS3120F14-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F14-19SW
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120F14-19SW.pdf
Availability of MS3120F14-19SW
QUANTITY
MS3120F14-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F14-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3120F14-19SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F14-19SW
Related LinksMS3120F, MS3120F14-19SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120F14-19SW Details Description
Related parts for MS3120F14-19SW
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC RESET CPU BIPOLAR 2.5V 5SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf