Souriau Connection Technology D38999/26ME26SAL
D38999/26ME26SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26ME26SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26ME26SAL.pdf
Availability of D38999/26ME26SAL
QUANTITY
D38999/26ME26SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26ME26SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26ME26SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26ME26SAL
Related LinksD38999/2, D38999/26ME26SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26ME26SAL Details Description
Related parts for D38999/26ME26SAL
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
PAC-GF30-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
BGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3RD-LEVEL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf