Amphenol Industrial MS3120F18-32PLC
MS3120F18-32PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F18-32PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3120F18-32PLC.pdf
Availability of MS3120F18-32PLC
QUANTITY
MS3120F18-32PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F18-32PLC
Internal Part NumberEIS-MS3120F18-32PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F18-32PLC
Related LinksMS3120F, MS3120F18-32PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120F18-32PLC Details Description
Related parts for MS3120F18-32PLC
LED ARRAY 101-SEG CLR SUPER GRN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC GENERATOR FEMTOCLOCK 8TSSOP datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT SLDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM NEU WHITE COB datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf