ITT Cannon, LLC MS3120F20-39PF0
MS3120F20-39PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F20-39PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 39POS
Datasheet Download
MS3120F20-39PF0.pdf
Availability of MS3120F20-39PF0
QUANTITY
MS3120F20-39PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F20-39PF0
Internal Part NumberEIS-MS3120F20-39PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F20-39PF0
Related LinksMS3120F, MS3120F20-39PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F20-39PF0 Details Description
Related parts for MS3120F20-39PF0
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 1CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 32MLF datasheet.pdf