ITT Cannon, LLC MS3120F20-39PWF0
MS3120F20-39PWF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F20-39PWF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 39POS
Datasheet Download
MS3120F20-39PWF0.pdf
Availability of MS3120F20-39PWF0
QUANTITY
MS3120F20-39PWF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F20-39PWF0
Internal Part NumberEIS-MS3120F20-39PWF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F20-39PWF0
Related LinksMS3120F2, MS3120F20-39PWF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F20-39PWF0 Details Description
Related parts for MS3120F20-39PWF0
INDUCTOR/XFRMR 3.8UH MULTIWIND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf