ITT Cannon, LLC MS3120F20-41SW
MS3120F20-41SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F20-41SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120F20-41SW.pdf
Availability of MS3120F20-41SW
QUANTITY
MS3120F20-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F20-41SW
Internal Part NumberEIS-MS3120F20-41SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F20-41SW
Related LinksMS3120F, MS3120F20-41SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F20-41SW Details Description
Related parts for MS3120F20-41SW
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ADC 16BIT SAMPLING 4CH 56-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.97K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
220UF 400V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf