Amphenol Industrial MS3120P14-5S
MS3120P14-5S picture photo
Mfg. Part Number
MS3120P14-5S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120P14-5S.pdf
Availability of MS3120P14-5S
QUANTITY
MS3120P14-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120P14-5S
Internal Part NumberEIS-MS3120P14-5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120P14-5S
Related LinksMS3120, MS3120P14-5S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120P14-5S Details Description
Related parts for MS3120P14-5S
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 1812 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
DUAL TERM - 10 POS datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 10V 18X38MM 125C 8000H datasheet.pdf