Amphenol Industrial MS3120P16-26S
MS3120P16-26S picture photo
Mfg. Part Number
MS3120P16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3120P16-26S.pdf
Availability of MS3120P16-26S
QUANTITY
MS3120P16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120P16-26S
Internal Part NumberEIS-MS3120P16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120P16-26S
Related LinksMS3120, MS3120P16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3120P16-26S Details Description
Related parts for MS3120P16-26S
TESTER CABLE TDR BNC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 2.36"L X 2.16"W datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
L37-5 SHEET 320X320X5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT PINS datasheet.pdf