Vishay/Dale CMF5571K500FKBF
CMF5571K500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5571K500FKBF
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5571K500FKBF.pdf
Availability of CMF5571K500FKBF
QUANTITY
CMF5571K500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5571K500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5571K500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5571K500FKBF
Related LinksCMF5571, CMF5571K500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5571K500FKBF Details Description
Related parts for CMF5571K500FKBF
CLAMP CABLE STD 3/8" X .125 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0K RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf