ITT Cannon, LLC MS3120P22-55PY
MS3120P22-55PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3120P22-55PY
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120P22-55PY.pdf
Availability of MS3120P22-55PY
QUANTITY
MS3120P22-55PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120P22-55PY
Internal Part NumberEIS-MS3120P22-55PY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120P22-55PY
Related LinksMS3120P, MS3120P22-55PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120P22-55PY Details Description
Related parts for MS3120P22-55PY
IC DELAY LINE 5TAP 30NS 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 11POS R/A TIN datasheet.pdf
220/60 720RPM CW datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf