Amphenol Industrial PT06E-12-3P(014)
PT06E-12-3P(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-12-3P(014)
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-12-3P(014).pdf
Availability of PT06E-12-3P(014)
QUANTITY
PT06E-12-3P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-12-3P(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-12-3P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-12-3P(014)
Related LinksPT06E-12, PT06E-12-3P(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-12-3P(014) Details Description
Related parts for PT06E-12-3P(014)
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 5V 48-QFP datasheet.pdf
TOOL HAND STR ACTION 26-20AWG datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 280MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 22CKT datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M SIG PF datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf