Vicor Corporation V24A12M300BF3
V24A12M300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12M300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V24A12M300BF3.pdf
Availability of V24A12M300BF3
QUANTITY
V24A12M300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12M300BF3
Internal Part NumberEIS-V24A12M300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12M300BF3
Related LinksV24A12, V24A12M300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12M300BF3 Details Description
Related parts for V24A12M300BF3
IDC CABLE - MKR60K/MC60F/MPL60K datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP SIGNAL 150 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" SLD datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf