Amphenol Industrial MS3121E14-15S
MS3121E14-15S picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3121E14-15S.pdf
Availability of MS3121E14-15S
QUANTITY
MS3121E14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E14-15S
Internal Part NumberEIS-MS3121E14-15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E14-15S
Related LinksMS3121, MS3121E14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121E14-15S Details Description
Related parts for MS3121E14-15S
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN FEMALE REAR PNL MT 4POS .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SERVO DRIVE 100W 200V 1PHASE datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
FUSE CVR NATURAL 5X20 FUSE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf