ITT Cannon, LLC MS3121E20-41P
MS3121E20-41P picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E20-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3121E20-41P.pdf
Availability of MS3121E20-41P
QUANTITY
MS3121E20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E20-41P
Internal Part NumberEIS-MS3121E20-41P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E20-41P
Related LinksMS3121, MS3121E20-41P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121E20-41P Details Description
Related parts for MS3121E20-41P
DIODE ZENER 5.1V 1.5W SMA datasheet.pdf