Amphenol Industrial MS3121E24-61P
MS3121E24-61P picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E24-61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3121E24-61P.pdf
Availability of MS3121E24-61P
QUANTITY
MS3121E24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E24-61P
Internal Part NumberEIS-MS3121E24-61P
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E24-61P
Related LinksMS3121, MS3121E24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121E24-61P Details Description
Related parts for MS3121E24-61P
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 150W datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
TOGGLE SW HDW datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
6+6 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
IC ENERGY METER FRONT 6CH 40UQFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf