Amphenol Industrial MS3121F12-10SLC
MS3121F12-10SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F12-10SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3121F12-10SLC.pdf
Availability of MS3121F12-10SLC
QUANTITY
MS3121F12-10SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F12-10SLC
Internal Part NumberEIS-MS3121F12-10SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F12-10SLC
Related LinksMS3121F, MS3121F12-10SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121F12-10SLC Details Description
Related parts for MS3121F12-10SLC
HEAT SHRINK CLR 1" X 4' datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS VERT SIDE ENT datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL RZR FLSH 5.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf