Amphenol Industrial MS3122E14-18SW
MS3122E14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E14-18SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E14-18SW.pdf
Availability of MS3122E14-18SW
QUANTITY
MS3122E14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E14-18SW
Internal Part NumberEIS-MS3122E14-18SW
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E14-18SW
Related LinksMS3122E, MS3122E14-18SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E14-18SW Details Description
Related parts for MS3122E14-18SW
LENS BASE MOD MEDIUM REBEL 8DEG datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 13M datasheet.pdf
DIN-POWER E048MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT BU datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 20MA 125VAC AXIAL datasheet.pdf