ITT Cannon, LLC MS3122E22-21SY
MS3122E22-21SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E22-21SY
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E22-21SY.pdf
Availability of MS3122E22-21SY
QUANTITY
MS3122E22-21SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E22-21SY
Internal Part NumberEIS-MS3122E22-21SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E22-21SY
Related LinksMS3122E, MS3122E22-21SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3122E22-21SY Details Description
Related parts for MS3122E22-21SY
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 8A TO277A datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HOOK & LOOP TIE END MNT GROMMET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf