Amphenol Industrial MS3124E10-6PLC
MS3124E10-6PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E10-6PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3124E10-6PLC.pdf
Availability of MS3124E10-6PLC
QUANTITY
MS3124E10-6PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E10-6PLC
Internal Part NumberEIS-MS3124E10-6PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E10-6PLC
Related LinksMS3124E, MS3124E10-6PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E10-6PLC Details Description
Related parts for MS3124E10-6PLC
IC MULTIPLEXER 16:1 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD ST3.0 30 SAU datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
R101-M LOCATING JIG datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 160VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V T/H datasheet.pdf