Amphenol Industrial MS3124E10-6S
MS3124E10-6S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E10-6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124E10-6S.pdf
Availability of MS3124E10-6S
QUANTITY
MS3124E10-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E10-6S
Internal Part NumberEIS-MS3124E10-6S
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E10-6S
Related LinksMS3124, MS3124E10-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124E10-6S Details Description
Related parts for MS3124E10-6S
SWITCH PLATE ESTOP DOWN/OFF/SLOW datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CHISEL 90 DEGREE 3.0MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO277 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
LENS 80CRI 3500K ELLIPSE 1.0" H datasheet.pdf