| Internal Part Number | EIS-CA06COME28-22PB15F80-44 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA-COM-B | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 28-22 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Shielded, Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A, 135A | |
| Voltage - Rated | 900VAC, 1250VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |