ITT Cannon, LLC MS3124E14-19PYF0
MS3124E14-19PYF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124E14-19PYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 19POS
Datasheet Download
MS3124E14-19PYF0.pdf
Availability of MS3124E14-19PYF0
QUANTITY
MS3124E14-19PYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124E14-19PYF0
Internal Part NumberEIS-MS3124E14-19PYF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124E14-19PYF0
Related LinksMS3124E1, MS3124E14-19PYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124E14-19PYF0 Details Description
Related parts for MS3124E14-19PYF0
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HANDLE PCB 1.10X0.81" NYL NAT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS YEL PVC STR-OPEN 4M datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-6" YLLW/GREEN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf